Sekcje MDK

W dniu 13 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie odbyły się prezentacje grup tanecznych prowadzonych w MDK przez Pana Konstantego Kuszczenkę. Prezentacje tradycyjnie, po raz trzeci, odbyły się w dniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i licznie przybyli bliscy występujących młodych tancerzy z ochotą wsparli akcję.

Na scenie wystąpiły cztery grupy baletowe oraz dwie grupy tańca break-dance (dziewczęta i chłopcy). Najmłodsze uczestniczki to czteroletnie dziewczynki, które w zajęciach baletu biorą udział od września. Zajęcia taneczne w MDK cieszą się dużą popularnością, na scenie w niedzielę wystąpiło ponad 60 osób.

W dniu 10.01.2019 odbyły się kolejne warsztaty z artystą realizowane w ramach programu Artystyczne Laboratorium. Cały cykl tworzony jest we współpracy z TVP Regionalną Lubin. Gościem spotkania był pan Adam Szewczyk, plastyk, mistrz  japońskiej sztuki składania papieru - origami. Artysta zapoznał uczestników z tajnikami tworzenia małych dzieł sztuki z papieru. Wykonaliśmy tradycyjną czapkę samuraja i żurawia, który jest dobrą wróżbą na cały rok.

Koordynatorem całości jest pani Anna Wiśniewska.

W dniu 27.11.2018 odbyły się kolejne warsztaty z artystą realizowane w ramach programu Artystyczne Laboratorium. Cały cykl tworzony jest we współpracy z TVP Regionalną Lubin. Gościem spotkania był pan Grzegorz Niemyjski, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wydział rzeźby. Tematem działań twórczych była  ''KONSTRUKCJA NA GŁOWĘ'''.Inspiracji szukaliśmy w nawiązaniu do zwierząt, form organicznych, tradycyjnych nakryć głowy. Każdy z uczestników wykonał projekt na bazie, którego powstała konstrukcja na głowę. Wykorzystaliśmy szary i biały papier, taśmy klejące,kleje i zszywacze. Koordynatorem całości jest pani Anna Wiśniewska.

Wychowankowie pracowni plastycznej pod kierunkiem Anny Pechytiak odnieśli sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kartka świąteczna – Boże Narodzenie, Nowy Rok” 2018.

Nasi mali artyści zostali docenieni przez świdnickich plastyków:

NAGRODA

Wiktoria Bryniarska l.8

WYRÓŻNIENIE

Kinga Nowacka l.11

Olivia Jakubowska l.8

Serdecznie gratulujemy!!!

Klaudia Jeremiejko wraz z uczennicami V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy: Julia Serwa, Melike Ciritci i Maja Żywicką wyjechała pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Guzickiej, na konferencję i warsztaty TED-Ed do Nowego Jorku.

Ted-Ed jest platformą, która umożliwia młodym ludziom opowiadanie o swoich pasjach i zainteresowaniach wyrażając jednocześnie opinie na temat otaczającego świata.

Uczennice zakwalifikowały się na konferencję poprzez stworzenie własnych prezentacji kończących cykl warsztatów TED-Ed Club, których celem jest nauka publicznych wystąpień. Prezentacje Ted Talks zostały nagrane w języku angielskim, następnie wysłane do Nowego Jorku.

Najważniejszym punktem pobytu była konferencja, podczas której uczennice oglądały na żywo prezentacje w wykonaniu uczniów z Indii, USA, Włoch oraz Meksyku. Tematyka prezentacji była bardzo różnorodna, co wzbogaciło wiedzę uczennic na wielu płaszczyznach. Podczas warsztatów miały możliwość integracji z uczniami z całego świata rozwijając przy tym umiejętności językowe i społeczne. W trakcie zajęć zapoznały się ­­­­z możliwościami nowoczesnych technologii: rozszerzoną rzeczywistością i tworzeniem animacji poklatkowych. Dziewczyny zainspirowane warsztatami są gotowe do dalszych działań w ramach działalności szkolnego TED-Ed klubu, gdzie podzielą się swoim doświadczeniem z nowymi członkami. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu ze strony Fundacji KGHM Polska Miedź.

Klaudia jest wychowanką lubińskiego MDK. Od najmłodszych lat, swoje pasje rozwijała w różnych sekcjach i kołach MDK (fotograficzne, ceramiczne, językowe), jednak najbardziej do rozwoju osobistego przyczyniła się sekcja teatralna Pani Lidii Głodowskiej, gdzie uczęszczała od 6 roku życia. Nie bez znaczenia było również zamiłowanie do języka angielskiego zaszczepione przez Panią Izabelę Hryniewicz, gdzie Klaudia rozwijała swój talent do języków. Obecnie uczennica swoje zamiłowania do sztuki i języków kontynuuje sukcesywnie w V LO w Legnicy na profilu medialnym (teatr, film i dziennikarstwo), czego wyrazem był udział w wyjeździe do New York.

„Klaudia Jeremiejko: Wyjazd do Nowego Jorku uświadomił mi, że świat stoi przed nami otworem i tak naprawdę poprzez pasję jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Dzięki swoim zainteresowaniom zwiedziłam miejsca, o których niektórzy mogą tylko pomarzyć. Pragnę podziękować za wszystkich wspaniałych pedagogów, którzy stanęli na mojej drodze (nauczyciele MDK w Lubinie głównie Pani Lidia Głodowska, Pani Izabela Hryniewicz, Zofia Koszykowska) oraz gronu pedagogicznemu V LO w Legnicy, a zwłaszcza Pani M. Guzickiej, dzięki której wyjazd nie doszedłby do skutku. Jestem również bardzo wdzięczna Fundacji KGHM Polska Miedź, bez której dofinansowania moja grupa nie spełniłaby marzenia o Nowym Jorku”.

Podczas pobytu dziewczyny zwiedziły najbardziej charakterystyczne miejsca dla  Nowego Jorku m.in. Times Square, Rockefeller Centre, One World Trade Centre, muzea: MoMA oraz MET, Central Park oraz Wall Street.

22. Turniej Słowa Literatury Patriotycznej i Religijnej „Mamy niepodległość”

Anioły są takie... 2018