25 lat Pracowni Ceramicznej

W dniu 27.11.2018 odbyły się kolejne warsztaty z artystą realizowane w ramach programu Artystyczne Laboratorium. Cały cykl tworzony jest we współpracy z TVP Regionalną Lubin. Gościem spotkania był pan Grzegorz Niemyjski, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wydział rzeźby. Tematem działań twórczych była  ''KONSTRUKCJA NA GŁOWĘ'''.Inspiracji szukaliśmy w nawiązaniu do zwierząt, form organicznych, tradycyjnych nakryć głowy. Każdy z uczestników wykonał projekt na bazie, którego powstała konstrukcja na głowę. Wykorzystaliśmy szary i biały papier, taśmy klejące,kleje i zszywacze. Koordynatorem całości jest pani Anna Wiśniewska.

Klaudia Jeremiejko wraz z uczennicami V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy: Julia Serwa, Melike Ciritci i Maja Żywicką wyjechała pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Guzickiej, na konferencję i warsztaty TED-Ed do Nowego Jorku.

Ted-Ed jest platformą, która umożliwia młodym ludziom opowiadanie o swoich pasjach i zainteresowaniach wyrażając jednocześnie opinie na temat otaczającego świata.

Uczennice zakwalifikowały się na konferencję poprzez stworzenie własnych prezentacji kończących cykl warsztatów TED-Ed Club, których celem jest nauka publicznych wystąpień. Prezentacje Ted Talks zostały nagrane w języku angielskim, następnie wysłane do Nowego Jorku.

Najważniejszym punktem pobytu była konferencja, podczas której uczennice oglądały na żywo prezentacje w wykonaniu uczniów z Indii, USA, Włoch oraz Meksyku. Tematyka prezentacji była bardzo różnorodna, co wzbogaciło wiedzę uczennic na wielu płaszczyznach. Podczas warsztatów miały możliwość integracji z uczniami z całego świata rozwijając przy tym umiejętności językowe i społeczne. W trakcie zajęć zapoznały się ­­­­z możliwościami nowoczesnych technologii: rozszerzoną rzeczywistością i tworzeniem animacji poklatkowych. Dziewczyny zainspirowane warsztatami są gotowe do dalszych działań w ramach działalności szkolnego TED-Ed klubu, gdzie podzielą się swoim doświadczeniem z nowymi członkami. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu ze strony Fundacji KGHM Polska Miedź.

Klaudia jest wychowanką lubińskiego MDK. Od najmłodszych lat, swoje pasje rozwijała w różnych sekcjach i kołach MDK (fotograficzne, ceramiczne, językowe), jednak najbardziej do rozwoju osobistego przyczyniła się sekcja teatralna Pani Lidii Głodowskiej, gdzie uczęszczała od 6 roku życia. Nie bez znaczenia było również zamiłowanie do języka angielskiego zaszczepione przez Panią Izabelę Hryniewicz, gdzie Klaudia rozwijała swój talent do języków. Obecnie uczennica swoje zamiłowania do sztuki i języków kontynuuje sukcesywnie w V LO w Legnicy na profilu medialnym (teatr, film i dziennikarstwo), czego wyrazem był udział w wyjeździe do New York.

„Klaudia Jeremiejko: Wyjazd do Nowego Jorku uświadomił mi, że świat stoi przed nami otworem i tak naprawdę poprzez pasję jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Dzięki swoim zainteresowaniom zwiedziłam miejsca, o których niektórzy mogą tylko pomarzyć. Pragnę podziękować za wszystkich wspaniałych pedagogów, którzy stanęli na mojej drodze (nauczyciele MDK w Lubinie głównie Pani Lidia Głodowska, Pani Izabela Hryniewicz, Zofia Koszykowska) oraz gronu pedagogicznemu V LO w Legnicy, a zwłaszcza Pani M. Guzickiej, dzięki której wyjazd nie doszedłby do skutku. Jestem również bardzo wdzięczna Fundacji KGHM Polska Miedź, bez której dofinansowania moja grupa nie spełniłaby marzenia o Nowym Jorku”.

Podczas pobytu dziewczyny zwiedziły najbardziej charakterystyczne miejsca dla  Nowego Jorku m.in. Times Square, Rockefeller Centre, One World Trade Centre, muzea: MoMA oraz MET, Central Park oraz Wall Street.

Wrzesień to miesiąc warsztatowych zmagań. Projektowaliśmy stroje inspirowane kolorem różowym, miało to ścisły związek z profilaktyką raka szyjki macicy i realizowanego projektu edukacyjnego we współpracy z Powiatem Lubińskim. Ideą warsztatów  jest wprowadzanie dzieci w świat sztuki, jak również integracja środowiska, wzmocnienie więzi matka - córka. W działaniu wzięło udział 53 uczestników. Koordynatorem całości była Anna Wiśniewska.

Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie zaprasza do wzięcia udziału w II Rejonowym Przeglądzie Teatru Jednego Aktora „Witajcie na Mojej Scenie”, który odbędzie się 24 listopada w naszej placówce. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16 listopada.

Zapraszamy wszystkich chętnych. Regulamin konkursu znajduje się na stronie MDK.

26.10.2018 r. w MDK Lubin odbędzie się aukcja prac Aleksandry Sikorskiej

ALEKSANDRA SIKORSKA lat 7,to mała malarka, która maluje palcami. szyszkami, żołędziami lub zabawkami. Czasami wylewa farbę i delikatnie ją muska, a innym razem intensywnie wygniata godzinami, nakłada kolejne warstwy. Jej prace bywają wynikiem kilku minut pracy , a czasami kilku tygodni lub miesięcy. Prace tej młodej artystki mają charakter abstrakcyjny i zachwycają swoją kolorystyką oraz kompozycją. Ola ma autyzm. Jej twórczość to rodzaj komunikacji. Poniżej prezentujemy prace ,które będzie można wylicytować. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na dalszy rozwój artystyczny Oli.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

22. Turniej Słowa Literatury Patriotycznej i Religijnej „Mamy niepodległość”

Anioły są takie... 2018